Ana Sayfa DÜNYA AVUSTRALYA YANGININDA SON DURUM

AVUSTRALYA YANGININDA SON DURUM

Geçen yıl Eylül ayından bu yana Avustralya’yı esir alan yangınlarda acı bilanço her geçen gün büyüyor. Son gelen bilgiye göre, yangında 480 milyondan fazla hayvan ve 24 insan hayatını kaybederken, NASA’nın yayınladığı fotoğraflar yaşanan felaketin boyutunu gözler önüne serdi.

Kıtada orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim alanlarına da sıçrayan yangınlar her gün büyüyerek devam ediyor. Ekipler canla başla yangına müdahale etmeye çalışıyor ancak artan hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarın etkisiyle zorlaşıyor.

İtfaiye yetkililerinden alınan bilgilere göre; yangınlar 150 farklı noktada çok aktif. Şimdilik bunlardan 64’ü kontrol altına alındı.

Yangınlar gerek insan ve gerekse de diğer canların kaybına neden oldu. Son bilgiye göre, yangında ölen hayvan sayısı 480 milyonu geçti. Yangında 24 kişi canını kaybetti. Güney Galler bölgesinde koalaların 3’te birinin tamamen yok olduğu açıklandı.

Yetkiller, Yeni Güney Galler bölgesinde 19 kişinin öldüğü, 3,6 milyon hektar alanın ve bin 365 evin yok olduğunu belirtti. Victoria bölgesinde ise 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin kaybolduğu, 784 bin hektar alanın yandığı ve 330 binanın yok olduğu açıklandı. Güney Avustralya’da 3 kişinin öldüğü, 100 bin hektar alanın yandığı ve 88 evin yok olduğu bilgisi paylaşıldı.

YANGIN UZAYDAN BİLE GÖRÜNÜYOR

Bu arada NASA, Avustralya yangınının uydudan çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Yangının ne denli yayıldığı bu görüntülerde iyice görülüyor. Fotoğraflarda görünen dumanlar, yaşanan felaketin boyutlarını gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

EĞİRDİR GÖLÜ’NDE NELER OLUYOR?

Isparta'nın doğa harikalarından biri olan Eğirdir Gölü kıyılarından yerin derinliklerine giden su kaçaklarının sebebi tespit edildi. Kaçakların dev yarıklardan kaynaklandığı tespit...

ABD’DE DOĞAL AFETLER CAN ALDI: 11 ÖLÜ

ABD'nin güneyini etkisi altına alan kasırga ve fırtınalar nedeniyle en az 11 kişi hayatını kaybetti.

“KANAL İSTANBUL’U YAPACAĞINIZA, İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLAYIN”

İBB’nin düzenlediği, “Kanal İstanbul Çalıştayı’’ öğleden sonraki oturumlarla devam etti. Konuşmacılar, bilimsel verilerle ‘Kanal İstanbul’ projesinin İstanbul’a vereceği zararları anlattı. Oturumda...

İZMİR 3 YENİ SU KAYNAĞINA KAVUŞUYOR

İZSU Genel Müdürlüğü, DSİ ile imzalanacak geri ödeme protokolünün ardından Çeşme Yarımadası ve Ödemiş’teki üç yeni su tesisini hizmete alacak.

İSTANBUL’UN SU KAYNAKLARI AZALIYOR

İBB’nin düzenlediği, “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu”nda “İstanbul’da Su Kaynakları Yönetimi” konulu oturum düzenlendi. Prof. Dr. Seval Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen...