Ana Sayfa ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR KROM MADENİNE BÜYÜK TEPKİ

KROM MADENİNE BÜYÜK TEPKİ

Sivas’ın Divriği ilçesinde faaliyet gösteren ve kapasite arttırmak isteyen krom madenine yöre halkı büyük tepki gösteriyor. Divriğililer, köylülerin su kaynağı olan dereden su almak isteyen şirket için ” Hem deremizdeki suyu alıyorlar hem de “iki ay size aksın mantığındalar. Sanki bize suyumuzu lutfediyorlar” diyor.

Birgün Gazetesi’nden Kardelen Tatar’ın haberine göre; Divriği ile Kangal ilçesi sınırında yaklaşık 9 yıldır faaliyet gösteren ve bölgede büyük tahribat yaratan Aksu Krom Madencilik’e halk tepki gösteriyor. Sadece Kangal ilçesindeki 2 köyü ÇED sürecinde bilgilendiren, Divriği tarafına ise hiçbir bilgi vermeyen madenden en çok etkilenen ise Divriği köylerinden Güneş köyü.

Kapasite artışına gitmek isteyen şirket, artacak olan su ihtiyacını Divriği’nin köylerine akan ve buradaki halkın kullandığı Karaboğaz Deresi’nden karşılamak istiyor. Şirket yetkilisinin köy halkına “Temmuz, Ağustos aylarında suyu biraz size de veririz” demesi ise ayrı bir tepki konusu.

ÇED’e aykırı su kullanımı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu’nun aile şirketi olan şirket, iddialara göre Sivas’taki maden için ÇED’e de aykırı davranıyor. Konuyla ilgili BirGün’e konuşan bölge sakini Güneş Gürsoy şunları söyledi: Kapasite artımını yeni haber aldık. Halkı bilgilendirme sürecinden bile haberimiz olmadı. Çünkü ilçe sınırının öbür tarafındaki köylülerle anlaşmışlar ve onlara göre düzenlemişler ÇED’i. Haliyle bize bilgilendirme toplantısı duyurusu yapmadılar. Maden için daha önceden de Karaboğaz deresinin başka bir kolunu kullanıyorlarmış. Biz bunu da bilmiyorduk. Derenin debisinde düşüş olduğunu fark ettik ama kuraklıktan sandık. Meğerse madenciler kullanıyormuş. Oysa ÇED dosyasına baktığınızda, maden için gereken suyu şirketin bir kuyu bulup buradan çıkarma zorunluluğu var. Buna uymamışlar.”

Bölge halkı bu olay karşısında, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) çok sayıda şikâyet dilekçesi göndererek işletmenin kapatılmasını istedi. Denetim yapan DSİ’nin kendilerini doğruladığını ve bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduklarını söyleyen Gürsoy şöyle devam etti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2 denetim yaptı. İkinci denetimde nasıl oldu anlamadık ama ‘ÇED’e uygundur’ dedi.”

Dinamitler deprem etkisi yaratıyor

Gürsoy sözlerini şöyle sonlandırdı: “10 köyün muhtarı oalrak madene gittik. Yetkilisiyle görüştük. Dalga geçer gibi bize dediler ki, ‘Siz suyu verin Temmuz, Ağustos aylarında size de biraz veririz.’ Bu ne demektir. Kimin suyunu kime ricayla veriyorsunuz. Kendi suyumuzu ödül gibi sunuyorlar. Bu su olmazsa buradaki insanlar ne yapacak. Yaşanan çevre tahribatı da büyük. Çay yatağında bulunan yaklaşık iki milyon ağaç kuruyacak. Kapasite artımıyla bu tahribat 4 katına çıkacak. Dinamit patlatıyorlar, deprem oluyor sanıyoruz. Gürültü, toz desen yine aynı. Atıklarını da gelişigüzel etrafa bırakıyorlar. Tarlalara ya da susuz derelere atıyorlar. Sonra da üzerini kayalarla kapatıyorlar. Dava açacağız. Toprağımızı savunmaktan başka çaremiz yok.”

KAYNAK: BİRGÜN

Haberi kaynağından okumak için tıklayın: https://www.birgun.net/haber/suyumuzu-odul-gibi-sunuyorlar-276126

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

EĞİRDİR GÖLÜ’NDE NELER OLUYOR?

Isparta'nın doğa harikalarından biri olan Eğirdir Gölü kıyılarından yerin derinliklerine giden su kaçaklarının sebebi tespit edildi. Kaçakların dev yarıklardan kaynaklandığı tespit...

ABD’DE DOĞAL AFETLER CAN ALDI: 11 ÖLÜ

ABD'nin güneyini etkisi altına alan kasırga ve fırtınalar nedeniyle en az 11 kişi hayatını kaybetti.

“KANAL İSTANBUL’U YAPACAĞINIZA, İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLAYIN”

İBB’nin düzenlediği, “Kanal İstanbul Çalıştayı’’ öğleden sonraki oturumlarla devam etti. Konuşmacılar, bilimsel verilerle ‘Kanal İstanbul’ projesinin İstanbul’a vereceği zararları anlattı. Oturumda...

İZMİR 3 YENİ SU KAYNAĞINA KAVUŞUYOR

İZSU Genel Müdürlüğü, DSİ ile imzalanacak geri ödeme protokolünün ardından Çeşme Yarımadası ve Ödemiş’teki üç yeni su tesisini hizmete alacak.

İSTANBUL’UN SU KAYNAKLARI AZALIYOR

İBB’nin düzenlediği, “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu”nda “İstanbul’da Su Kaynakları Yönetimi” konulu oturum düzenlendi. Prof. Dr. Seval Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen...