Ana Sayfa ENERJİ VE DOĞAL KAYNAKLAR YENİ BİR DOĞA TALANI MI?

YENİ BİR DOĞA TALANI MI?

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla mevkiinde kapasite artırımı planlanan 345,62 hektarlık Bakır-Kurşun-Çinko ocağı nedeniyle su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının yanı sıra, bölgedeki tarihi kalıntılar da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Oda TV’nin haberine göre; su kaynakları, tarım arazileri ve orman sahasının maden ve atık barajı için yok edilmesine karşı çıkan köylüler, Ölürüz de topraklarımızın kurumasına izin vermeyiz” diyerek yeni bir mücadele başlattı.

2013 yılından itibaren kurşun, bakır ve çinko ocağı işleten yüzde 60’ı yabancı ortaklı bir maden firması bölgede daha geniş bir alanda faaliyet gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarına başladı.

Firmanın 345,62 hektarlık alan için aldığı “ÇED olumlu” kararının ardından direnişte birleşen Yenişehirliler, Çevre Platformu kurdu.

Genç yaşlı, kadın erkek yüzlerce kişi, mücadelesini Ankara’ya duyurmak için tek ses oldu, imza kampanyası başlattı.

Tesis kapasite artırımına gittiği takdirde Yenişehir Ovası, İznik Gölü’nün yanı sıra bölgede bulunan Göllüce, Reşadiye, Mustafalı, Aydınlar, Barcın, Beypazarı, Demirboğa, Kozdere köyleri de etkilenecek.

KAYNAK: ODA TV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

EĞİRDİR GÖLÜ’NDE NELER OLUYOR?

Isparta'nın doğa harikalarından biri olan Eğirdir Gölü kıyılarından yerin derinliklerine giden su kaçaklarının sebebi tespit edildi. Kaçakların dev yarıklardan kaynaklandığı tespit...

ABD’DE DOĞAL AFETLER CAN ALDI: 11 ÖLÜ

ABD'nin güneyini etkisi altına alan kasırga ve fırtınalar nedeniyle en az 11 kişi hayatını kaybetti.

“KANAL İSTANBUL’U YAPACAĞINIZA, İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLAYIN”

İBB’nin düzenlediği, “Kanal İstanbul Çalıştayı’’ öğleden sonraki oturumlarla devam etti. Konuşmacılar, bilimsel verilerle ‘Kanal İstanbul’ projesinin İstanbul’a vereceği zararları anlattı. Oturumda...

İZMİR 3 YENİ SU KAYNAĞINA KAVUŞUYOR

İZSU Genel Müdürlüğü, DSİ ile imzalanacak geri ödeme protokolünün ardından Çeşme Yarımadası ve Ödemiş’teki üç yeni su tesisini hizmete alacak.

İSTANBUL’UN SU KAYNAKLARI AZALIYOR

İBB’nin düzenlediği, “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi Sempozyumu”nda “İstanbul’da Su Kaynakları Yönetimi” konulu oturum düzenlendi. Prof. Dr. Seval Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen...