Ana Sayfa TÜRKİYE "KİRAZLI NÖBET ALANI ÇOK ÖNEMLİ"

“KİRAZLI NÖBET ALANI ÇOK ÖNEMLİ”

Ekoloji Birliği, olağan yürütme kurulu toplantısını Kazdağları’nda altın madenciliğine karşı verilen mücadeleye destek olmak amacıyla Çanakkale’de gerçekleştirdi. Toplantıyla ilgili yapılan basın açıklamasında, Kirazlı nöbet alanının önemine vurgu yapıldı.

Ordu’dan, Bursa’dan, Samsun’dan, İzmir’den, Aydın’dan, Ankara’dan ve körfezden gelen yürütme kurulu üyeleri, toplantıda ülkedeki yerel mücadeleleri özellikle de Kazdağları’nda uzun süredir verilmekte olan altın madenciliği mücadelesini görüştü.

Bu konudaki görüş ve önerilerini ve desteklerini basın açıklaması ile de açıklayan Ekoloji Birliği açıklamasında “Bölgedeki tüm yaşam savunucularının bir araya gelmesi gerektiği, özellikle yerel halkın ve köylülerin mücadelenin önünde olmasının mücadeleyi başarılı kılacağı” vurgusu yapıldı.

Yürütme kurulu, toplantıda ayrıca tüm ülke çapındaki mücadeleye dikkatleri çekmek amacıyla, meclis toplantılarında bileşenlerin de talebi doğrultusunda, Ankara’da “Ekoloji” odaklı bir miting yapma kararı aldı.

Toplantıyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ekoloji Birliğimizin bileşenleri ve diğer örgütler yıllardır altın madenleri, HES’ler, RES’ler, JES’ler, nükleer ve termik santraller, taş ocakları, balık çiftlikleri ile mücadele ettiler. Maden Yasası, Zeytin Yasası, Tohum Yasası, Tabiat Kanunu gibi yasalarla uğraştılar. Havamızı, suyumuzu toprağımızı, doğal ve kültürel varlıklarımızı korumaya çalıştılar. Orman yangınları, rant uğruna imara açılan zeytinlikler, tarım alanları, sit alanları ile uğraştılar.

Kazdağları ve çevresinde 10 yıldan fazla bir süredir yaşam savunusu mücadelesi verilmektedir. Hem alanlarda verilen mücadele, hem de hukuk mücadelesi altın madenciliğinde süreci oldukça yavaşlatmayı başarmıştır. TÜMAD’ın Lapseki ve İvrindi Altın Madeni Projelerinin başlanılmasının önüne geçilememiş olsa da diğer projelerin bir kısmı durdurulmuş bir kısmında da başlanılmaması sağlanmıştır. Kirazlı Altın Madeni Projesi için ise en az 195 bin ağaç kesilmiş olup alan hazırlanmaya çalışılmaktadır. Bugüne kadar bu mücadelede emeği geçen, Çanakkale Çevre Gönüllüleri Derneği, İda Çevre Platformu, Çanakkale Çevre Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, İda Dayanışma Derneği, Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku komisyonu, avukatlar, Çanakkale Belediyesi ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve ayrıca emeği geçen tüm diğer odalar, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, bilim insanları ve Çanakkale halkına sonsuz teşekkürler.

Kirazlı Altın Madeni Projesi kapsamında kesilen ağaçlar ve yok olan orman ekosistemine ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşımı, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 17 Temmuz Basın açıklaması çağrısı ve Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi’nin daveti ile mücadele yeniden alevlenmiştir. Ekoloji Birliği de bu süreçte mücadeleye desteğini açıklamış ve bölgeye yakın olan bileşenleri ile mücadeleye aktif olarak katılmıştır. Bileşenlerimizin Bölgeye yaptıkları ziyaretler de devam etmektedir.

KİRAZLI NÖBET ALANI OLDUKÇA ÖNEMLİ!

‘Su ve Vicdan Nöbeti Komitesi’nin çağrısıyla Kirazlı’da başlanan çadırlı nöbet, 5 Ağustos Büyük Buluşma çağrısı ve Fazıl Say konseri tüm ülkeden destek bulmuş ve bölgeden ve ülkenin her yanından yaşam savunucuları ve bileşen örgütlerimiz akın akın bölgeye gelmiştir.

Gelinen noktada ‘Kirazlı nöbet alanı’ ekoloji mücadelesi açısından tüm ülkede ve hatta uluslararası boyutta da simge haline gelmiştir. Nöbet alanındaki çadırlı direniş tüm ülkeye umut vermektedir. Bir yandan da Çanakkale Merkez’de yapılan çalışmalar çok kıymetlidir. Bütün ülkeye umut olan Kirazlı Mücadelesinin kazanılması son derece önemlidir. Bu kazanım, bölgede sırada bekleyen diğer altın madeni projelerinin de önünü kesecektir.

Kirazlı ve Kazdağı ve çevresindeki ekoloji mücadelesinin, toplumun tüm kesimleri ile birlikte, tüm emek ve demokrasi güçleri ve kadın hareketi ile de bütünleşerek, bu konuda emek vermek isteyen herkesi kucaklayarak, belirli bir strateji çerçevesinde, ülke çapındaki tüm ekoloji örgütlerinin de desteğini alarak yürütülmesi büyük önem göstermektedir. Öte yandan, mücadelenin geleceğini büyük ölçüde belirleyecek olan şeyin yöre köylülerinin bu mücadele içerisine daha çok çekilmesi ve hatta mücadelenin öncülüğünü yapmaları olduğunu düşünüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

MOGAN GÖLÜ SAHİLİNDE ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPILDI

“Küresel İklim Diplomasisi Haftası” dünyanın dört bir tarafında çeşitli etkinliklere sahne olurken, Türkiye’de de İstanbul Kilyos sahili ile Bodrum sahilinden sonra temizlik...

BAŞKAN İMAMOĞLU: “EN GÜZEL HAZİNE DOĞA”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer’deki Hacıosman Korusu’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Bu güzel hazineyi İstanbul halkına açıp, burada çoluk çocuk spor yapma...

MAHALLE HALKI: “KALDIRIN ARTIK, ÖLÜYORUZ”

Gaziosmanpaşa Şemsipaşa Mahallesi'nde yaşayanlar, mahallelerinde kurulu bulunan iki baz istasyonlarının sağlıklarını tehdit ettiğini ve bazı mahalle sakinlerinin kansere yakalanmalarına neden olduğunu...

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN TRAVMASINI DEMOKRATİK KATILIMLA ÇÖZEBİLİRİZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kopenhag’da düzenlenen “C40 Belediye Başkanları Zirvesi” öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısında, ABD’nin Boston ve New Orleans, Polonya’nın Varşova...

TARIM ARAZİSİNE MERMER OCAĞI

Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde yer alan 11 köy arasında bulunan verimli tarım alanlarında mermer madeni arama ruhsatı verildi. Karalgazi Köyü Muhtarlığı...